Boyertown Bears Wrestling
Jordan Wood

Jordan Wood

Class of 2016

2013-2014
Weights
220, 285

Stats for 2013-2014 Boyertown High School (Varsity)

View Jordan's full stats/profile

Click on a column heading to sort that column.

Date Wt Opponent (Team) Result 2012-2013 Post-Season
12/7/13 285 Ryan Monk (Dallas) W 1:17 (pin) District 2-AAA: 2nd
Region NE-AAA: DNP
12/7/13 285 Kyle Thorpe (Council Rock North) W 0:46 (pin)  
12/7/13 220 Eric Owens (Interboro) W 1:12 (pin) Section: 2nd
District 1-AAA: DNP
12/7/13 220 Jake Gunning (Bethlehem Liberty) W 8-2 District 11-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 2nd
State AAA: DNP
12/7/13 285 Garrett Henry (Governor Mifflin) W 1:37 (pin)  
12/13/13 220 Jackson Stanford (Cumberland Valley) W 0:47 (pin) Section: DNP
Region SC-AAA: DNP
12/13/13 220 Kevin Hughes (Stroudsburg) W 1:33 (pin) District 11-AAA: 6th
12/14/13 220 Seth Janney (South Western) W 1:26 (pin)  
12/14/13 220 Andrew Dunn (Bethlehem Catholic) W 5-1 District 11-AA: 1st
Region SE-AA: 4th
State AA: 6th
12/18/13 220 Pottsgrove W Forfeit  
12/21/13 220 J.P. Marrero (Central Dauphin) W 1:15 (pin)  
12/21/13 220 Ezra Outlaw (Pennridge) W 0:49 (pin) Section: 2nd
District 1-AAA: 4th
12/22/13 220 Matthew Doggett (Wyoming Seminary) W 13-5 (major)  
12/22/13 220 Antonio Pelusi (La Salle College) W 5:38 (pin) Section: 1st
District 12-AAA: 1st
Region NE-AAA: 4th
12/22/13 220 Zack Chakonis (Don Bosco Prep, NJ) W 10-1 (major)  
1/4/14 220 Rey Lasanta (Manheim Central) W 20-5 5:18 (TF) Section: 2nd
Region SC-AAA: DNP
1/4/14 285 Jackson Stanford (Cumberland Valley) W 1:38 (pin) Section: DNP
Region SC-AAA: DNP
1/4/14 220 Seth Janney (South Western) W 14-6 (major)  
1/10/14 285 Dan Hultz (Owen J. Roberts) W 1:11 (pin)  
1/18/14 285 Tom Austin (Easton) W 0:48 (pin) District 11-AAA: DNP
1/23/14 285 Peter Augustin (Upper Darby) W 0:46 (pin)  
1/29/14 220 Mason Romano (Spring-Ford) W 0:55 (pin) Section: 2nd
District 1-AAA: 4th
1/31/14 285 Justin Correa (Quakertown) W 1:49 (pin)  
1/31/14 285 John Anderson (Council Rock South) W 0:36 (pin)  
2/1/14 220 Mason Romano (Spring-Ford) W 1:01 (pin) Section: 2nd
District 1-AAA: 4th
2/6/14 285 Matt Dubaskas (Wyoming Valley West) W 1:09 (pin) District 2-AAA: DNP
2/7/14 285 Tyler Mears (Greater Latrobe) W 11-2 (major) Section: 5th
Region SW-AAA: DNP
2/7/14 220 Jim Galasso (Father Judge) W 0:36 (pin) Section: 2nd
District 12-AAA: 3rd
Region NE-AAA: DNP
2/8/14 220 Omar Haddad (Parkland) W 3-1 District 11-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 2nd
State AAA: DNP
2/11/14 220 Brendan Rau (Pope John Paul II) W 0:37 (pin)  
2/15/14 220 Michael Modugno (Upper Perkiomen) W 1:30 (pin)  
2/15/14 220 Mason Romano (Spring-Ford) W 3:03 (pin) Section: 2nd
District 1-AAA: 4th
2/15/14 220 Luke DiElsi (Perkiomen Valley) W 0:59 (pin) Section: 2nd
District 1-AAA: 2nd
Region SE-AAA: DNP
2/22/14 220 Jim Jones (Methacton) W 0:37 (pin)  
2/22/14 220 Mason Romano (Spring-Ford) W 0:50 (pin) Section: 2nd
District 1-AAA: 4th
2/22/14 220 Josh Slody (Pottstown) W 1:08 (pin) Section: 4th
District 1-AAA: 4th
2/28/14 220 Shaun Jones (Norristown) W 1:23 (pin)  
3/1/14 220 Thaison Nguyen (Council Rock South) W 0:12 (pin)  
3/1/14 220 Mike Boykin (Coatesville) L 5-2 Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 2nd
State AAA: 3rd
3/6/14 220 Dave Wuestner (Lower Dauphin) W 13-3 (major) Section: 2nd
Region SC-AAA: DNP
3/7/14 220 Tyler Worthing (Kiski Area) W 18-1; 4:40 (TF) Section: 1st
Region SW-AAA: DNP
3/8/14 220 Jake Gunning (Bethlehem Liberty) W 3-1 District 11-AAA: 2nd
Region NE-AAA: 2nd
State AAA: DNP
3/8/14 220 Mike Boykin (Coatesville) L 5-2 Section: 1st
District 1-AAA: 1st
Region SE-AAA: 2nd
State AAA: 3rd
  Copyright © 2024, Boyertown Area Wrestling Association